کوه بزسینا ارومیه

این کوه با نام های مختلفی از جمله ” بز سینا” , “بز سینه” و “بوز سینه” شناخته می شود هرچند واژه “بوز سینه” که در زبان ترکی به معنی سینه یخی است محتمل تر از سایر نام ها می باشد چرا که این کوه حتی در فصل تابستان نیز مملو از برف و یخ می باشد و قسمت میانی آن همانند یک سینه یخی دائمی از دور دست ها خود نمایی می کند .

کوه بزسینا ( یا بوز سینه ) در ۵۴ کیلومتری جنوب غربی ارومیه در منطقه سیلوانا و دهستان مرگور واقع شده است و چه خود این کوه و چه منطقه اطراف آن دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشد و تمام منطقه مملو از چشمه های خروشان و دریاچه های کوچک و متوسط می باشد .حتی بر روی خود کوه بزسینا نیز سه دریاچه وجود دارد که بر اثر آب شدن برف بر روی دامنه این کوه طی سالیان متمادی تشکیل یافته اند .

کوه بزسینا ارومیه

برای دسترسی به این قله کافی است از شهر ارومیه و از جاده انهر یا جاده بند خارج شوید تا به یک سه راهی به نام سه راه راژان برسید و از آنجا به سمت روستای زیوه و منطقه مرگور حرکت کنید . تا نزدیکی های قله جاده کیفیت قابل قبولی دارد و با نزدیک شده به آن به تدریج مسیر صعب العبور تر خواهد شد هرچند همچنان با خودرو سواری و مینی بوس به راحتی می توان تا کوهپایه آن حرکت کرد .

ارتفاع این کوه ۳۴۸۰ متر می باشد و با یک کوهنوردی نیم روزه می توانید خود را به قله برسانید و از منظره بی نظیری که در اختیارتان قرار خواهد گرفت لذت ببرید . یک دشت وسیع و سرسبز به همراه دریاچه های فراوان و کوه های بلند و کوتاه و چند روستا ! در مسیر حرکت به قله حتما از دریاچه های بسیار زیبای روی آن نیز بازدید کنید .

حتی اگر در فصل تابستان هم به این منطقه سفر کنید گرمای هوا آزار دهنده نخواهد بود و یک هوای بهاری را تجربه خواهید داشت و در تمام فصول سال می توانید برروی تکه های یخی بزرگ که روی آنها با برف پوشیده شده است حرکت کنید .

کوه بزسینا ارومیه

کوه بزسینا ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *