گرم نگه داشتن دستها در کوهنوردی زمستانی

برخی از افراد یخ زدگی و احساس سرما در دستها را به عنوان بهای یک صعود زمستانه می پذیرند اما ” هانه اولسون ” کوهنورد و مربی ورزشهای زمستانی در این باره نظر دیگری دارد . او می گوید اگر از سرما و انگشتان یخ زده تان رنج می برید پس تمامی مراحل کار را اشتباه انجام می دهید ! و ما معتقدیم که در این مورد حق با هانه می باشد چرا که او در مکان هایی حضور داشته و کمپ زده است که دمای هوا به منفی ۴۰ درجه نیز رسیده است و او به هیچ عنوان احساس یخ زدگی و سرما نکرده است . در این مقاله با هانه همراه می شویم تا راهکارهای گرم نگه داشتن دستها در کوهنوردی زمستانه را از وی بیاموزیم .

هشت قانون برای گرم ماندن دستها در کوهنوردی زمستانه وجود دارد :

۱. گرم بمانید نه اینکه گرم شوید : این قانون ممکن است خیلی ساده و آشکار به نظر بیاید ولی اولویت اول شما گرم ماندن است . برای گرم کردن انگشتان یخ زده به میزان زیادی انرژی و فعالیت فیزیکی نیاز دارید پس بهتر است از ابتدا با دستهای گرم فعالیت خود را آغاز کنید و این روند را تا انتها حفظ کنید . برای گرم ماندن دست هم حتما به یک جفت دستکش خوب و با کیفیت نیاز خواهید داشت مثلا دستکش پر یا دستکش های چندلایه گزینه مناسبی برای زمستان به شمار می روند .

۲. به پوشش سایر قسمتهای بدن خود نیز اهمیت دهید : هرچند برای جلوگیری از یخ زدن انگشتان دست توجه به پوشش دست و دستکش بسیار مهم می باشد اما توجه داشته باشید پوشش سایر قسمتهای بدن نیز در گرم ماندن دستها تاثیر به سزایی دارد , مخصوصا پوشش بالاتنه . بنابراین باتوجه به دمای محیط لباسهای گرم بپوشید و از لایه های پوشاک مناسب و اصولی استفاده کنید . با داشتن یک قسمت میانی گرم , بدن شما قادر خواهد بود گرما را به سایر قسمتهای دورتر مانند انگشتان دست و پاها انتقال دهد .

۳. خشک بمانید : دستهای خیس همیشه سرد هم هستند . یک جفت دستکش ضد آب مانع از نفوذ رطوبت به دستها و در نتیجه گرم ماندن آنها می شود . توجه داشته باشید که شما باید مواظب گرم شدن بیش از حد دستان و عرق کردن نیز باشید چرا که دستهای عرق کرده به هنگام توقف فعالیت و حرکت به سرعت سرد می شوند و گرمای خود را از دست می دهند . چاره کار استفاده از دستکش های مناسب باتوجه به محیط و دما و نوع برنامه کوهنوردی شما می باشد . به عنوان مثال به هنگام فعالیت هایی که حرکات فیزیکی بالایی دارند مانند اسکی , نیازی نیست سنگین ترین دستکش کوهنوردی را بپوشید .

دستکش های چندلایه با قابلیت جدا شدن پوش بیرونی بسیار مناسب هستند چرا که دارای لایه بیرونی ضدآب و جداشونده بوده و در صورت گرم شدن زیاد می توانید این لایه را خارج کرده و از پوش داخلی دستکش استفاده کنید .

۴. مانع ورود باد شوید : یک باد سرد می تواند ستون فقرات شما را به لرزه در بیاورد و همچنین باعث یخ زدن دستهای شما شود . یک دستکش ضد آب ذاتا ضد باد نیز می باشد اما اگر از دستکشهای پلار یا پشمی استفاده می کنید توجه کنید که حتما ضد باد نیز باشند .

۵. از پوشیدن لباسهای تنگ خودداری کنید : بندهای ساعت , لباسهای دارای کش های تنگ و جذب و همچنین دستکشهای تنگ می توانند روند گردش خون را کمی مختل کنند و مانع گرم نگه داشتن دستها شوند . بنابراین همیشه از پوشاکی استفاده کنید که خیلی تنگ نباشد و اندازه مناسب داشته باشد .

۶. حرکت کنید : ثابت نگه داشتن دستها در یک هوای سرد اصلا ایده جالب و مناسبی نیست . این مورد را به خاطر داشته باشید و دستهای خود را به صورت مداوم حرکت دهید . اگر در قسمت دستهای خود به طور آزاردهنده ای احساس سرما می کنید با چند حرکت ساده در قسمت انگشتان و مچ دست و آرنج می توانید به گردش خون بیشتر کمک کنید تا حرارت به دستان شما برسد . حتی می توانید بازوهای خود را به گردش در آورید . در صورتی که از باتوم کوهنوردی یا عصای اسکی استفاده می کنید باید بسیار هشیار باشید چرا که این باتوم ها باعث می شوند دستها در حالت یکنواختی باقی بمانند و همچنین گرفتن دسته عصا باعث فشرده ماندن دستها و عدم به جریان افتادن خون و سرد شدن تدریجی می شود . بنابراین به صورت دائمی دستهای خود را رها کرده و حرکت دهید .

۷. از گرم کن های دست استفاده کنید : امروزه تجیزات گرمایشی بسیار زیادی برای گرم نگه داشتن دستها در سرما تعبیه شده اند این گرم کن ها در سه دسته تقسیم بندی می شوند , نوع اول از طریق سوختن و یک شعله بسیار کوچک گرما تولید می کنند , نوع دوم در اثر فعل و انفعالات شیمیایی و نوع سوم از طریق الکتریسیته باعث تولید یک گرمای ایده آل و بی خطر می شوند .

۸. موضوع را جدی بگیرید و سعی نکنید به آن اهمیت ندهید : هر موقع در دستها احساس سرما و یخ زدگی کردید توقف کنید و مشکل را برطرف سازید برای گرم شدن سریع دستها می توانید آنها را در زیر بغل خود یا یک دوست قرار دهید و سپس برای گرم نگه داشتن دستها موارد ۶ و ۷ را انجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *