بررسی تخصصی: Salomon X Ultra 2 GTX

تمام آنچه باید در مورد سالومون آلترا۲ GTX بدانید!

کفش سالومون ایکس آلترا۲ جی تی ایکس( Salomon X Ultra 2 GTX ) همراهی چابک در کوه ها و با قیمت بازار جهانی به آخرین آپدیت ، به طور متوسط ۱۷۰$ به فروش میرسد. این کفش همواره در لیست کفش های حرفه ای و یکی از گزینه های اول در انتخاب ورزشکاران است. برای همراهی در جاده های دشوار و صعودهای دل انگیز شما این رفیق سبک و چابک میتواند هم مسیر شما در انواع اقلیم ها باشد. این مدل از سالومون میتواند یکی از اولین کفش هایی باشد که تهیه خواهید کرد و احتمالا در صورت کهنه شدن دوباره جدید آن را تهیه خواهید کرد.

این کفش عموما که از چرم PU ساخته شده است که داخل آن در کفی، یک لایه ی غشایی  Gore-tex برای راحتی و ضد آب بودن قرار گرفته است. فرورفتگی داخلی پاها با EVA پر شده است و قسمت بالایی به طرز خوش فرمی به شکل ساق پا شکل داده شده است.

 

بررسی عملکرد

در حالت کلی بررسی عملکرد این کفش به فاکتور های زیادی بستگی دارد و در این نوشتار میخواهیم به طور دقیق در مورد آن بحث کنیم. معیار هایی که برای این نمودار عملکرد درنظر گرفته شده اند امتیازاتی هستند که هر کفش از رقیبان هم سطح سالومون ایکس آلترا۲ جی تی ایکس، در معیارهای وزن، راحتی، مقاومت، کشش و…  در ادامه کسب میکند.

 

راحتی

سالومون آلترا۲ جی تی ایکس به طرز خوشایندی راحت است و این راحتی در کناره های پا بیشتر احساس میشود. در حالی که پاها را به آرامی در بر میگیرد و شما احساس خواهید کرد که با آن کیلومترها میتوانید روی صخره ها راه بروید. در جاهایی که سایر کفش ها به احتمال قوی پاهای ورزشکار را زخم میکنند این سالومون آلترا۲ جی تی ایکس به آسانی راه را بر شما آسان خواهد کرد. محافظ از پاها در این کفش در سطح بسیار بالایی قرار دارد. اطراف انگشتان با پلاستیک ضخیمی پوشش داده شده است که برای پیاده روی در محل های خاکیِ سست و برف مناسب است. پوشش چرمی رویه‌ی بالایی محافظت کفش از کناره های پا را دو چندان میکند. طبق بررسی کارشناسان ما، قسمت جلویی این کفش ها ویژگی خاصی نسبت به مدل های پیشین خود نیفزوده است و پاها به همان منوال و احساس راحتی مانده اند واین درجه ی راحتی بیشتر یا کمتر نشده است. اگر شما پاهای پهنی دارید سعی کنید یکبار آنها را به طور کامل امتحان کنید تا سایز بندی این کفش ها دستتان بیاید در غیر اینصورت توصیه میکنم که ۱ شماره بزرگتر آنرا تهیه فرمایید.

این کفش ها با تداعی یک سیستم بستن بند مخصوص سالومون دارد که طرفداران و مخالفان خاص خود را داراست . چیزی که بعضی ها اعتقاد دارند اینست که نمیتوان بخاطر این نوع تکنولوژی بند-سریع کفش را به طور کامل و چفت شده در پاها پوشی. به این خاطر ما در این تست آن ها را امتحان کردیم به این صورت که با کشیدن بند های کفش و چفت کردن قفل پلاستیکی آن سعی کردیم که به اندازه ی پاها آن را شل یا سفت بکنیم. ضمن اینکه بندها به آرامی از دورن روزنه ها حرکت میکنند، باید این نکته ی جالب را خدمتتان یادآور شوم که این سیستم بند سریع سالومون آلترا۲ جی تی ایکس، بسیلر فراتر از هم رده های خود است چرا که من یکی از پاها را کمی محکم تر بسته بودم ولی در راه رفتن این بندها از هم کشیده و فضای کفش برایم کاملا راحت و  اندازه شد. البته این برای من خوشایند بود ولی کسانی که از این مدل خوششان نمی آید دقیقا به همین دلیل است چرا که احساس میکنند با راه رفتن کفش در پاهایشان شل  میشود. ولی در واقع طراحی این تکنولوژی آنگونه که خود سالومون میگوید به این خاط بوده است که فشار بندها از روی قسمت بالایی پاها برداشته شود و پاها به صورت طبیعی بدن انسان در طبیعت و راه ها به حرکت در بیایند و عموما این کفش برای ورزشهایی که ورزشکار در آن احساس گرمای بیشتری میکند مناسب تر است.

این کفش در قسمت بالایی جلویی خود حفاظ توری دارد تا اثر محکم بود بند ها در آن قسمت به حداقل برسد. دو برند دیگر در مدل های رقیب این کفش از این سیستم بند سریع استفاده کرده اند که یکی از آنها آدیداس ترکس سویفت آر-جی تی ایکس و دیگری مدل سینتتیکس مید جی تی ایکس از شرکت اسپورتیوآ میباشند. که در آنها به خوبی سالومون از این تگنولوژی استفاده نشده است.

راحتی سیستم بند سریع بطور واضحی قابل لمش است اما در عین حال شما باید بدانید که میزان محکم بودن متنوعی انگونه که کفش های سنتی رایج با بندهای دراز داشتند، به شما نمیبخشد. البته اجازه بدهید به شما بگویم که این یک باور بسیار خرافاتی و اشتباه است که بیشتر کوهنوردان از این مدل بندها استفاده نمیکنند . این مدل کاملا سلیقه ای و بسته به احساسی است که مخاطب کفش از آن میخواهد به دست بیاورد. بدون جبهه گیری و بدون هیچ دلیلی من به شخصه این مدل بندهای را ترجیح میدهم و بسیار با آن احساس راحتی میکنم.

و اما در مورد قسمت بالایی آن؛ باید خدمت شما عرض کنم که این قسمت به خوبی طراحی شده است و پاها به راحتی نفس میکشند که این از ماندن بخارات متصاعد از پاها جلوگیری بعمل می آورد و در فعالیت های بالا پاها را خنک تر نگه میدارد. تکنولوژی Ortholite در کفی پاها جریان هوا را در قسمت کف پاها به حرکت در می آورد و احساس راحتی را برای ورزشکار، دو چندان میکند. رد هواهای گرم این کفش خنک میماند اما برای مثال خود من مدل های ضد آب را بیشتر دوست دارم هرچند که گرم تر باشند. اگر برایتان ضد آب بودن زیاد مهم نیست این کفش ها بهترین گزینه هستند چراکه بسیار پاها را خنک تر نگه میدارند. البته در این مورد خاص من یک کفش دیگر هم به نام جوکست از شرکت وسکیو (Vasque Juxt ) به شما معرفی میکنم.

ایکس آلترا۲ نرم ترین و راحت ترین کفش از لحاظ کفی پا نبود اما من آنرا بسیار راحت میدانم و در عین حال که سیستم گردش هوا و حفاظت از پای خوبی داشت.

وزن

این کفش ها سبک ترین کفش های بازار نیستند اما وزن آن برای سایز متوسط ۱۱.۵ بسیار سبک به شمار میآید و ۹۵۰ گرم میباشد. هرچند این کفش ها جزو سبک ترین ها هستند اما برای اول نبودن خود در این حوزه دلیل خاصی ارائه میدهد سالومون به اینصورت که، محافظت کامل از پاها و سیستم کفی پای راحت عامل عمده ی وزن آن است. بهذحال این کفش ها برای تمرین های کوتاه دویدن و کوهنوردی های سبک بسیار راحت هستند و مناسب اند.

 

مدل “آدیداس ترکس سویفت آر جی تی ایکس” سبک ترین کفش در میان رقبای سالومون ایکس آلترا۲ میباشد و یک انتخاب مناسب برای تمرین های زیاد است . نورث فیس آلترا ۱۰۹ جی تی ایکس هم با وزنی سبک تر از ایکس آلترا۲ ی سالومون یکی از رقبای آن بشمار می آید هرچند چهره ی زمخت و طراحی خشک آن ، میدان را به سالومون واگذار میکند.

حفاظت

ویژگی کفیِ بیرونی این کفش بهمراه قالب گیری مناسب آن در ساق پا –از میانه ی کفش تا پاشنه پا- قابلیت پایایی جانبی منحصر بفردی به آن بخشیده است. مساحت ۱۱.۴۳ سانتی سطح مقطع آن در پاشنه ی پا، یک پایه ی نرم را برای قدم زدن در زمین های ناهموار بدست میدهد. ویژگی دیگر اینست که کفش از قسمت گردنه ی ساق پا پایین تر قرار میگیرد و این باعث میشود کف پاها محکم تر از سایر کفش ها در آن قرار بگیرند و به طرز قابل توجهی برای کسانی مانند من که دوست داشته باشند کفش زیر مچ پا قرار بگیرند راحت خواهد بود. قسمت جلویی پا قابل انعطاف است و قدم زدن با آن را جالب تر میکند و سرعت ورزشکار را در راه رفتن با آن افزایش میدهد. چرا که سختی کفش ها رد راه رفتن طولانی یا کوهنوردی احساس خستگی به فرد میبخشند و این کفش این حالت را برای شما ایجاد نخواهد کرد.


طبق این امتیازات، اگر شما قابلیت پایایی بیشتری از این کفش میخواهید و نمیخواهید انرژی شما تلف بشود گزینه ی بعدی بعد از این کفش تنها از شرکت نورث فیس و مدل آلترا ۱۰۹ جی تی ایکس میباشد. که مساحت جلوی پای بیشتری دارد و کمی ساق کفش بلند تر از سالومون ایکس آلترا۲ است. اگر محافظت از پاها برایتان در اولویت باالاتری از سایر ویژگی ها قرار دارن نگاهی به رقیب آن کین تارگی ۲ بیاندازید که در این ویژگی پیشنهاد دوم به شماست.

کفش مناسب برای محافظت از پاهای شما به عوامل بسیاری بستگی دارد از سلیقه ی شما گرفته تا سختی سفری که در پیش دارید همه و همه موثر خواهند بود.

کشش

بهترین چیزی که با سالومون ایکس آلترا۲ جی تی ایکس میتوان تجربه کرد، کشش آن در نواحی متنوع است. ما بدنبال جایی گشتیم که سیستم گیر کردن کفی بیرونی کفش ( Contragrip Outsole ) مناسب آن محل نباشد. این کفش دندانه های متعددی در قسمت بیرونی آن دارد که هرکدام از آنها خودشان ۹ الی ۱۳ لبه ی دیگر دارند و این ویژگی قابلیت کشش  آن برای انواع سطوح را بشدت افزایش میدهد. این کفش به بهترین نحو ممکن به زمین ها و خاکریز های سست پا میگذارد و از آن بیرون می آید . پاشنه ی محکم آن بهترین گزینه برای زمین های سنگی نیست چون با دندانه های متعدد نوار نرم اطراف کفش زیاد مناسب این محیط های صخره ای نیست اما برای کارهای سبک تر و در حالت کلی شما را تنها نمیگذارد و این محیط هم عملکرد نسبتا خوبی از خود نشان داد با اینکه این کفش برای صخره ساخته نشده است . بهرحال اگر از رقیبان آن در این حوزه برایتان پیشنهادی بدهم اولین گزینه ی مورد نظر من برای محیط های صخره ای کین تارگی ۲ (Keen Targhee II ) یا مدل ژوکست از شرکت وسکیوو (Vasque Juxt ) برای این منظور بهتر عمل میکنند.

از گردش با حیوان خانگی تان گرفته تا دویدن در سرازیری ها و شیب های تند، این کفش برای کاربرد های بسیار متنوعی همراه شما خواهد بود. من این اطمینان را به شما میدهم که این کفش به اندازه ی کافی برای زمین های سست و خاکی راحت هست و در مورد محل های خشن تر و صخره ای هم نسبتا خوب عمل میکند و برای استفاده ی معمولی شما بسیار مناسب خواهد بود. برای کمپینگ های سبک و کوتاه شما گزینه ی مساعدی است. برای پیاده روی اگر میخواهید سریع و سبک حرکت کنید این کفش ها بسیار مناسب اند.ثابت کننده ها و سیستم ترمز روی قسمت های بیرونی پاشنه ی کفش برای زمان هایی که از سرازیری پایین میروید یا روی زمین های سست راه میروید بسیار خوشایند هستند.در قسمت های کناری پاهای خود با این کفش تسلط زیادی دارید و مقاومت آن با زمین را احساس خواهید کرد. ما مستلزم هستیم این کفش ها را در تمام محیط ها و سرعت ها امتحان کنیم.

اشکال جزئی که بر این کفش ها میتوانم بگیرم علی رغم اینکه احتمالا کمی سختگیرانه باشد، بهرحال آن اینست که سالومون ایکس آلترا ۲ جی تی ایکس در اریب راه رفتن مساعد عمل نمیکند.
تطبیق پذیری

بیشتر بررسی های ما بر اساس این است که هر مدل را با همتایان خود مقایسه کنیم. در حالت کلی در بررسی برای اینکه این کفش برای چه محیط هایی مناسب است، سالومون ایکس آلترا۲ جی تی ایکس توانست در کوهنوردی های سریع و دویدن مقام نخست را در ویژگی های خود ثبت کند و در میان رقبای خود از این لحاظ با آلترا۱۰۹ نوث فیس تقریبا برابری میکند.

ضد آب بودن

از پایین ترین قسمت کفی کفش تا زبانه‌ی کفش که ضد آب است ۱۲ سانتی متر است که این مقدار زیادی برای یک کفش کوهنوردی هست و تکنولوژی Gore-Tex از آزمایش ما برای جریان هوا که یک تست ۵ دیقیه ای بود سربلند بیرون آمد و به خوبی عمل میکند اما در عین حال بنظر میرسد که از بیرون به داخل ضد آب عمل میکند.

روکش پلی اورتن و پلاستیک و چرمی که اطراف کفش از آنها ساخته شده است به خوبی از ورود آب به داخل کفش محافظت میکنند. این کفش محبوب ترین گزینه ی ما برای پیاده روی در محیط های مرطوب و خیس بود. اگر شما زیاد به ضد آب بودن کفش اهمیت نمیدهید و از طرفی میخواهید با کمترین هزینه تکنولوژی جریان هوای خوبی را برایتان تامین نماید من به شما در این مورد خاص وسکیوو ژوکست را پیشنهاد میکنم.

این کفش یک نمونه ی مهاجمی و جالب انگیز برای شماست که میخواهید در اقلیم های متنوع از آن استفاده کنید. همانگونه که کفش انعطاف پذیر است چون اساسا ضد آب قوی‌ای نیست ممکن است با کمی جابه جایی و بالا آمدن آب روی کفش دیگر ضد آب نباشد و پاهایتان رطوبت آب را حس کنند.

پایایی

سالومون در این مدل خود نمونه ی یک کفش پایا و مقاوم را ارائه میدهد. چرم و پلاستیک مخصوصی که اطراف آن را احاطه کرده است مقاومت زیادی به کفش میبخشد. در گودال های معمولی پر از آب که شخص از آن ها رد میشود دوخت دوبلی که اطراف آن را گرفته است آن را در مقابل عوامل محیطی بیش از پیش مقاوم میکند. نوار چگالی که در قسمت بیرونی پاشنه ی این کفش قرار گرفته است از رقیبان خود برای مقاومت پیشی میگیرد.

مهمترین نگرانی ما در مورد این کفش برای مقاومت و پایایی مربوط به قسمت سیستم بند سریع این مدل است. بندهای آن از جنس Kevlar هستند و پیش بینی سالومون اینست که برای مدت زیادی دوام بیاورند. اما قسمت پلاستیکی انتهای بندها ممکن است در شرایط دشوار مثلا سرمای زیاد یا آفتاب شدید، زودتر خراب بشود. همینطور که در اجزای بند کفش به پیش میرویم، میدانیم که این تکنولوژی برای اینکه به این شکلی که میبینیم دربیاید، قسمت ها و تجهیزات خودش را داراست و بیشتر آن از پلاستیک است. احتمال قوی‌ای که من در مورد آن میدهم اینست که چون بیشتر قسمت های آن از پلاستیک است و پلاستیک هم مستعد طول عمر کم در شرایط دشوار است این بند کفش به اندازه ی مدل های سنتی مقاوم نباشد. هرچند که بند کفش های Quicklace به صورت جداگانه در بازار قابل تهیه است و میتوانید از بابت آن نگران نباشید. در مورد مقاومت این کفش تنها نکته ی مورد نظر کارشناسان ما در مورد بندهای این کفش بسیار خوب است و در موارد دیگر این کفش به راحتی در نبرد با همتایانش از لحاظ پایایی سخنان زیادی برای گفتن خواهد داشت.

بهترین کاربردها

با یکبار پوشیدن این کفش ها به احتمال بسیار زیاد دوست دارید آنها را همه جا به پا کنید. چه در محل های خشک و چه در محل های خیس، برای پیاده روی یا دویدن، روی تمام سطوح با میزان های متفاوتی از ناهمواریها و …. . این کفش های اختصاصی یک رشته ی خاص نیستند اما به شما قدرت و توانایی سبک تر راه رفتن و کنترل سرعت را خواهند بخشید. ما حتی آنرا برای پوشیدن روزانه هم توصیه میکنیم. آنها به راحتی پوشیده میشوند که برای دویدن یا رفتن به خارج از خانه مناسب است.

نتیجه گیری

اگر عملکرد کفش ها در ورزش برایتان به اندازه ی کافی اهمیت داشته باشد، مسلما با دیدن این کفش ها عاشقشان میشوید و کمی بیشتر برای داشتن کفشی مانند سالومون ایکس آلترا۲ جی تی ایکس میپردازید. این کفش ها در بیشتر شرایط شما را نا امید نمیکنند و میتوانند در محیط های متفاوت به خوبی عمل کنند.

سالومون ایکس آلترا۲ سبک ترین در نوع خود نیست اما قابلیت پشتیبانی و محافظت از پاها و محکم بودن اجزای آن این اطمینان رابه شما خواهد بخشید که بعنوان یکی از کفش هایی که میخواهید آن را داشته باشید، در قلب شما جا باز کند.

جهت خرید این کفش از فروشگاه اینترنتی کوه مارکت اینجا کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *