چگونه لباسهایی با قابلیت تنفسی انتخاب کنیم ؟

اگر به دنبال پارچه های تنفسی هستید، احتمالا سعی در خنک ماندن بدن خود در گرما را دارید . بنابراین حتی اگر بخواهید کمی فعالیت داشته باشید باید به دنبال پیدا کردن بهترین پارچه های تنفسی باشید. تنفسی بودن یک لباس باعث می شود کمتر عرق کنید و عرق ایجاد شده به سرعت بخار شود و بدن شما همیشه خنک باقی بماند .

بحث را با ذکر ویژگی هایی که باید در یک پارچه جستجو کرد شروع می کنیم، سپس برخی از مزایا و معایب انواع مختلف مواد تشکیل دهنده پارچه ها را بررسی می کنیم.

اگر بخواهید لباس های هوازی و خنک برای فعالیت در فصل گرم بخرید، این عوامل اصلی را در نظر بگیرید:

۱. ساختار و وزن پارچه: به طور کلی، بافت های تنگ تر کمتر امکان تنفس ایجاد می کنند، در حالی که پارچه هایی با بافت شل تر و آزاد تر امکان تنفس بیشتری فراهم می کنند. مواد و نخ های نازکتر نیز بر تنفس تاثیر می گذارد. برای آزمایش سریع و غیر علمی، یک پارچه را بلند کنید و ببینید که چقدر نور از طریق آن عبور می کند , نور بیشتر نشان دهنده تنفس بیشتر است.

۲. مدیریت رطوبت: پارچه های تنفسی سبک وزن به کاهش عرق کمک می کنند، اما مواد جذب کننده رطوبت و خشک کننده سریع با استفاده از مکانیزم خنک کننده بدن به تبخیر رطوبت از پوست کمک فراوانی می کنند . بنابراین باید یک حالت تعادلی میان این دو ویژگی برقرار باشد .

۳. اندازه:  اگر اولویت اصلی شما راحت بودن است، پس به دنبال لباس های گشاد باشید. اگر به دلیل فعالیت زیاد لباسی می پوشید که رطوبت بدن را جذب می کند ، باید لباس در تماس با پوست باشد هرچند نه لزوما خیلی چسبان.

پارچه های تنفسی

در زیر مشخصات گسترده ای از برخی پارچه های فصل گرم رایج وجود دارد. توجه داشته باشید که این ویژگی ها می توانند در هر نوع پارچه متفاوت باشند. همچنین، سازندگان لباس می توانند پارچه ها را برای ایجاد تفاوت در عملکرد به یکدیگر متصل کنند، و یا می توانند کارهایی انجام دهند که ویژگی های معمول یک پارچه را تغییر دهند.

  • پنبه

موجود در انواع پارچه، از جمله انواع لباس تابستانی “غیر فعال”.

مزایا: نرم، با دوام، هوازی، همه کاره و مراقبت آسان.

معایب: جاذب رطوبت (رطوبت را جذب می کند و نگه می دارد و خشک نمی شود) به همین دلیل است که اگر بخواهید حرارت را از بین ببرید، انتخاب مناسبی است تا آن را خیس کنید و در اثر بخار شدن این رطوبت بدن شما خنک خواهد ماند .

  • نایلون و پلی استر

اکثر لباس های فعال دارای یکی از این دو الیاف مصنوعی هستند.

مزایا: جاذب رطوبت و به سرعت خشک می شود , مقاوم در برابر ساییدگی .

معایب: به اندازه کتان نرم نیست؛ بو را حفظ می کند، قابلیت تنفسی آن بر اساس اندازه نخ و گره یا بافت متفاوت است.

  • ریون

ریون شامل طیف مختلفی از پارچه ها می باشد که ساختار تشکیل دهنده آنها را مواد گیاهی تشکیل می دهند . خواص این پارچه ها به طور گسترده ای متفاوت است و این پارچه ها اغلب با پارچه های دیگر برای رسیدن به ویژگی های مختلف ترکیب می شوند.

مزایا: دارای حالت ابریشمی، تنفس متوسط، خوش فرم و خشک شوندگی سریع .

معایب: رطوبت را به خوبی پلی استر و یا نایلون از بین نمی برد؛ به راحتی چین و چروک می شود؛ بسیاری از ریون ها نیاز به تمیز کردن در حالت خشک را دارند و قابل شستشو نمی باشند .

  • پارچه کتان

این پارچه که ترکیبی از ساقه گیاهان کتان است ، یک پارچه محبوب برای لباس های تابستانی غیر رسمی است.

مزایا: بسیار با دوام و مراقبت آسان ؛ به طور معمول دارای تنفس عالی است، زیرا الیاف پارچه کتان بزرگ هستند و بافت های لباس باز تر هستند.

معایب: مانند پنبه، رطوبت را جذب می کند (رطوبت را از بین نمی برد و خشک نمی شود)، به همین دلیل است که اگر قصد دارید عرق را از بین ببرید , کتان انتخاب خوبی نیست؛ همچنین بسیار آسان چین و چروک می شود.

  • ابریشم

اغلب در لباس زیر استفاده می شود. همچنین در لباس های غیر رسمی گران قیمت استفاده می شود.

مزایا: لوکس و نرم، سبک وزن و دارای قابلیت تنفسی.

معایب: استحکام ضعیف ؛ رطوبت را جذب نمی کند ؛ بو را نگه می دارد و به طور معمول نیاز به شستن دستی دارد.

  • پشم مرینوس

اغلب در لباس زیر یا لباس زمستانی استفاده می شود، همچنین می تواند یک پارچه تابستانی خوب باشد؛ نسل های اولیه پشم زمخت بودند و در حالت کلی پشم مرینوس بسیار نرم است.

مزایا: دارای قابلیت تنفسی است ؛ جاذب رطوبت و سبک و از پارچه های با ارزش تابستان است. بوها را مانند پارچه های مصنوعی حفظ نمیکند.

معایب: نسبت به پنبه ،نایلون و پلی استر دوام کمتری دارد.

 

سخن پایانی :

در این مقاله ویژگی های رایج ترین پارچه های تنفسی را معرفی کردیم , اکنون با توجه به این ویژگی ها می توانید لباس های خود را آگاهانه تر انتخاب کنید . برای دیدن ترکیبات ساخت یک لباس می توانید اتیکت آن را مطالعه کنید و درصد مواد به کار رفته در ساخت آن را مشاهده کنید . توجه داشته باشید که کتان ها و سایز پارچه هایی که پایه گیاهی دارند لزوما سازگار با محیط زیست نیستند و ممکن است به صورت مصنوعی تولید شده باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *