چگونه در داخل یک کیسه خواب گرم بمانیم ؟

چه برای خرید یک کیسه خواب باکیفیت هزینه زیادی پرداخت کرده باشید و چه از یک کیسه خواب قدیمی و مطمئن استفاده می کنید با رعایت چند نکته ساده می توانید مطمئن شوید که در برنامه بعدی خود , گرم و راحت تر خواهید بود .

برای گرم ماندن در داخل کیسه خواب این سه استراتژی را دنبال کنید :

 1. در مقابل منابع اصلی از بین برنده گرما از خود محافظت کنید : استفاده از یک کیسه بیواک ( یک پوش اضافه بیرونی برای کیسه خواب ) , یک زیر انداز با عایق مناسب مانند زیراندازهای بادی , یک چادر و انتخاب یک اردوگاه مناسب می تواند مانع تشعشع گرمای بدن شما به سمت بیرون شود و در نتیجه در حین خوابیدن بدن شما گرم خواهد ماند .
 2. کارهایی که منجر به از بین رفتن گرمای بدن می شود انجام ندهید : پوشیدن لباسهای خشک , خالی کردن مثانه و پوشاندن سر از جمله کارهایی هستند که تاثیر به سزایی در حفظ گرمای بدن دارند .
 3. از منابع موجود گرما به بدن خود بیافزایید : مواد خوراکی با کربوهیدرات بالا , حرکات بدنی نرم و سبک و اشتراک گذاری گرمای بدن با فردی دیگر از جمله اقداماتی هستند که منجر به تولید گرمای اضافی می شوند .

اجازه بدهید با جزئیات بیشتری به بررسی این سه مورد بپردازیم :

راه های انتقال گرما از بدن به سمت بیرون :

 • تشعشع : بدن شما به سمت بیرون گرما تشعشع می کند و اصلی ترین وظیفه کیسه خواب شما حفظ این گرما و مانع شدن از خروج آن است . یک روش برای تقویت عملکرد کیسه خواب استفاده از یک کیسه بیواک یا کاور کیسه خواب است که این کاورها در دو نوع تولید می شوند , نوع اول به صورت لایه بیرونی کیسه خواب و مانند یک کاور برای آن و نوع دوم به صورت یک کیسه خواب سبک بوده که فرد ابتدا داخل آن و سپس داخل کیسه خواب قرار می گیرد . یک کیسه بیواک می تواند ۵ تا ۱۵ درجه به دمای قابل تحمل کیسه خواب شما اضافه کند .
 • انتقال : وقتی بدن شما با زمین تماس پیدا می کند در واقع یک بستر برای انتقال گرما فراهم می شود و از آنجایی که حجم و جرم زمین بسیار بیشتر از بدن شما می باشد , قادر است تمام گرمای بدن شما را به سمت خود جذب کند . بنابراین شما باید همیشه یک عایق مناسب بین خود و زمین داشته باشید , مناسب ترین نوع این عایق ها زیر اندازهای بادی هستند که کاملا بین زمین و بدن فرد فاصله ایجاد می کنند .
 • همرفتی : حرکت جریانی از هوای سرد در اطراف بدن شما ( مثلا یک باد سرد ) می تواند منجر به انتقال گرمای بدن شما شود , بنابراین خوابیدن در یک محیط بسته مانند یک چادر کوهنوردی به حفظ گرمای بدن بسیار کمک می کند و مانع از انتقال آن توسط باد می شود . در صورتی که چادر یا پناهگاه ندارید یک محیط طبیعی که حالتی مشابه محیطهای بسته داشته باشد پیدا کنید مانند محلی میان صخره ها و سنگها یا میان درختان .

سایر سناریوهایی که منجر به از دست دادن گرما می شوند :

گرمای بدن ممکن است از طریق روشهایی که کمتر به چشم می آیند از بدن خارج شود , بنابراین بهتر است تکنیک های زیر را نیز انجام دهید :

 • پوشیدن لباس با قابلیت تنفسی : عرق حاصله از بدن تبخیر می شود و به شدت باعث از دست رفتن گرما می شود بنابراین همیشه با لباسهای خشک به داخل کیسه خواب بروید , استفاده از لباسهای پشمی یا لباسهای با الیاف مصنوعی انتخابی مناسب برای خوابیدن در کیسه خواب می باشند .
 • پوشاندن سر : یکی از بخش های بدن که میزان زیادی گرما از آن خارج می شود , سر می باشد . بنابراین اگر کیسه خواب شما دارای کلاه می باشد حتما سر خود را داخل آن قرار دهید و اگر دارای کلاه نمی باشد سعی کنید به نحوی قسمت سر خود را بپوشانید مثلا در قسمت پایین سر یک بالش قرار دهید و بالای آن را با پوشاکی که در دسترس دارید بپوشانید .
 • خالی کردن مثانه : بدن شما باید تمام قسمتهای خود را در یک دمای یکسان نگه دارد , بنابراین مقداری از گرمای حاصله صرف گرم کردن ادرار موجود در بدن می شود بنابراین میزان نوشیدن خود را طوری مدیریت کنید که کمترین میزان ادرار در طول شب تولید شود و قبل از ورود به کیسه خواب حتما آن را دفع کنید .

افزودن گرما به بدن از سایر منابع :

 • به خودتان سوخت تزریق کنید : قبل از خواب یک وعده غذایی مختصر میل کنید , ترکیبی از کربوهیدرات ها , شکلات های انرژی زا و دانه های حبوبات بسیار مناسب هستند زیرا بدن به آرامی آنها را هضم می کند و جریان ثابت و مداومی از انرژی را تولید می کنند .
 • گرمای بدن خود را به اشتراک بگذارید : در صورتی که با همسر خود در محل کمپ حضور دارید می توانید از کیسه خوابهای دونفره یا کیسه خوابهایی که زیپ آنها به یکدیگر متصل می شود استفاده کنید . این کار تاثیر به سزایی در گرم ماندن طرفین خواهد داشت .
 • تحرک کنید : قبل از ورود به کیسه خواب و خوابیدن اندکی فعالیت فیزیکی انجام دهید مثلا چند حرکت بشین پاشو و … . این کار باعث می شود بدن شما شروع به تولید گرما کند و این گرما در طول شب برای شما مفید خواهد بود . توجه داشته باشید میزان این فعالیت نباید به اندازه ای باشد که منجر به عرق کردن شما شود .

رعایت کردن نکات فوق باعث می شود درهر نوع کمپ و با هر کیسه خوابی گرمای لازم و کافی برای یک خواب آسوده را در اختیار داشته باشید هرچند در صورتی که کیسه خواب شما دارای رده بندی دمایی پایین تر از محیط باشد این اقدامات کافی و کارساز نخواهد بود . در صورتی که نیاز به خرید کیسه خواب دارید به اینجا مراجعه کنید .

مواظب گرمازدگی و تعرق باشید :

افراد سرمایی معمولا گمان می کنند که بهترین روش برای خوابیدن در یک مکان سرد ایجاد حداکثر گرمای ممکن است . اگر شما در انجام این نکات افراط کنید باعث عرق کردن شما در طول شب خواهد شد و باعث می شود دوباره احساس سرما کنید و سرمایی که در اثر عرق کردن ایجاد شود به مراتب از سرمای محیط آزار دهنده تر خواهد بود . بنابراین تعادل را رعایت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *