چگونه از تشکیل رطوبت در داخل چادر کوهنوردی جلوگیری کنیم ؟

صدای برخورد آرام قطرات باران به لایه بیرونی چادر کوهنوردی در حالی که شما در داخل آن دراز کشیده و مشغول استراحت هستید یک احساس آرامش بخش طبیعی را به همراه خواهد داشت . اکنون فرض کنید این قطرات آب به داخل چادر شما نفوذ کنند , به راحتی می توانند چادر شما را به یک محیط نامطلوب برای استراحت تبدیل کنند . چگالش که به معنی تشکیل قطرات آب از بخار آب می باشد به سادگی می تواند چنین وضعی را ایجاد کند و چادر شما را به یک محیط مرطوب و آزار دهنده تبدیل نماید . در این مقاله قصد داریم چند راهکار مهم برای جلوگیری از این مورد بسیار رایج را ارائه کنیم که با عدم رعایت آنها در بهترین چادر کوهنوردی نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوید .

خوب , سوال این است که چگونه از تشکیل رطوبت در داخل چادر جلوگیری کنیم ؟ برای پاسخ سه استراتژی زیر را در نظر بگیرید :

۱ . محل مناسبی را برای برپاکردن چادر خود انتخاب کنید ( پاسخ : زیر درختان )

۲ . منابع ایجاد کننده رطوبت و چگالش را در چادر به حداقل برسانید

۳. تهویه , تهویه , تهویه

زمانی که هوای گرم با یک سطح سرد برخورد می کند پدیده ” چگالش ” رخ می دهد , این پدیده در سطح بیرونی یک لیوان حاوی آب سرد در یک روز گرم قابل مشاهده است و دقیقا همین پدیده در داخل یک چادر کوهنوردی هم اتفاق می افتد , هوای گرم داخل چادر به لایه پلاستیکی چادر برخورد می کند که در اثر هوای سرد بیرون دمای آن پایین آمده است و در نتیجه قطرات کوچک آب بر روی سطح داخلی چادر ایجاد می گردد . در صورتی که چنین حالتی رخ دهد این رطوبت به تدریج به لباسها نفوذ کرده و باعث احساس سرمای شدیدی می شود که بسیار آزار دهنده بوده و تا خشک شدن کامل ازبین نمی رود .

راهکار اول : چادر خود را بر روی زمین خشک برپا کنید , ترجیحا زیر درختان

از آنجایی که در زیر درختان معمولا نسبت به فضاهای باز  جریان هوای کمتری وجود دارد بنابراین این مکان ها اندکی گرم تر هستند و باعث می شوند چگالش کم تری رخ دهد . همان طور که گفتیم هرچقدر تفاوت دمای داخل و بیرون چادر بیشتر باشد رطوبت زیادتری تولید می شود .

راهکار دوم : منابع ایجاد کننده رطوبت و چگالش را در چادر کوهنوردی به حداقل برسانید

رطوبت موجود در داخل چادر از سه منبع کلی تشکیل می شود :

  1. رطوبت موجود در هوا ( بخار آب پراکنده در داخل چادر )
  2. رطوبتی که با هر تنفسی در شب از دهان خارج می شود
  3. رطوبتی که می تواند در اثر هر جسم خیسی که داخل چادر قرار دارد ایجاد شود

محلی که چادر خود را در آن برپا می کنید تعیین کننده میزان رطوبت موجود در هوا می باشد بنابراین از چادر زدن در محیط های مرطوب خود داری کنید . رطوبت خارج شده از دهان در اثر تنفس نیز امری اجتناب ناپذیر می باشد بنابراین اصلی ترین کار برای جلوگیری از تشکیل رطوبت , خارج کردن هر نوع جسم مرطوب از داخل چادر می باشد مثلا لباسهای خیس خود را در داخل نایلون قرار دهید و در ظروفی که مایعات در داخل آنها قرار دارد را محکم ببندید همچنین هرگز حیواناتی مانند یک سگ خیس و نمناک را با خود به داخل چادر نبرید .

راهکار سوم : تاجایی که می توانید مسیربرای تهویه هوا ایجاد کنید

هوای داخل چادر همیشه رطوبت بیشتری نسبت به هوای بیرون دارد بنابراین طبیعی است که بخواهیم هوای داخل چادر را با هوای خشک بیرون تعویض کنیم تا رطوبت موجود از چادر خارج شود . برای یک تهویه مطبوع موارد زیر را در نظر بگیرید :

  1. اگر نسیم ملایمی در حال وزیدن است , چادر را به گونه ای برپا کنید که درب آن به سمت باد باشد
  2. به هنگام برپا کردن چادر حتما میخ های چادر را به زمین وصل کنید و با فشار کامل چادر را به آنها متصل کنید تا چادر شکل طراحی شده را به خودش بگیرد , این مورد دو دلیل دارد اول به خاطر افزایش فضای داخل چادر و و جود هوای بیشتر و دوم به این دلیل که چادر در این حالت بهترین بازدهی خود را ازنظر تهویه خواهد داشت زیرا تمام امکانات آن برای این حالت طراحی شده اند .
  3. تمام درب ها و پنجره های چادر را باز کنید به طوری که فقط قسمتهای توری آن باقی بمانند . فقط در صورتی که بارش باران وجود دارد این محفظ هها را ببندید .
  4. در اغلب چادرهای کوهنوردی مخصوصا در انواع مهندسی شده آن قسمتهایی مخصوص تهویه هوا طراحی شده اند که معمولا در سقف یا نواحی بالای چادر قرار دارند , این دریچه ها بهترین روش برای ایجاد تهویه می باشند حتی در هوای سرد نیز قابل استفاده می باشند و در اغلب چادر ها حتی به هنگام بارش باران نیز می توان این دریچه ها را باز گذاشت .

اگر قبلا بدون رعایت نکات فوق در چادر خوابیده باشید حتما متوجه این مشکل شده اید , اما با رعایت این موارد چادری خشک و خوابی آسوده خواهید داشت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *