نسخه‌ی بهتری از خودم در قله ها!

یکی از دوستانم جمله‌ی جالبی میگفت که وقتی به کوه میرویم هر کسی بیش از آنچه انتظارش را دارد خوشحال میشود. کوهنوردان بخاطر لحظات آرامی که در کوه ها و طبیعت سپری خواهند کرد، نیش حشرات، خراشیدگی های دست و پا، خستگی و گرسنگی تا رسیدن به هدف را به آسانی با هم تیمی و دوستان خود پشت سر میگذارند. من که میگویم استقامت و مقاومت انسان در مواجهه با مصائب افزایش می یابد. کلا احساس غلبه ای که یک آن در وجود فرد خلق میشود و این غلبه بر ناتوانی و عجز خودش از فرود تا فراز، اعتمادی آرامش بخش را در قلب کوهنورد قوت میبخشد…وقتی که آن بالا رسیدی میبینی که چگونه کوە در هر صعود، دوباره تو را به نسخه ی بهتری از خودت تبدیل میکند.

در مورد تأثیراتی که کوهنوردی بر ذهن و روان افراد میگذارد گزارشی روانشناسی را برایتان آماده کرده ایم. این نوشتاریست در مورد اینکه چرا یک کوهنورد میتواند بعنوان الگو به شما بیاموزد که خوشی های زندگی را بیابید و شادتر زندگی کنید. با بلاگ کوه مارکت همراه باشید.

کوهنوردان خلاق‌اند.

کافئین را فراموش کنید. کسانی که بدنبال قدرت ذهنی بالا هستند لازم نیست به روش های عجیب و غریب فکر کنند کافیست به نزدیکترین محل پیاده روی برای خود فکر کنند. تحقیقات نشان میدهد که گذارندن زمانی در طول هفته در دل طبیعت بشدت به بالا رفتن قدرت تمرکز و خلاقیت افراد تا بیش از ۵۰% کمک میکند. گردآورندگان این تحقیق بر این باورند که اگر این سفرهای کوتاه در طول هفته یا حداقل ماه اگر با انزوا از تکنولوژی نیز همراه باشد نتایج آمارهای افزایش تمرکز بالاتر هم میروند. این همان روشی است که برای تعامل با طبیعت و اتصال به نیروی ماورائی آن وجود دارند. زیبا نیست؟! با طبیعت همگام شو تا رازهای سلامتی و شادی را در درونت جاری کند.

علاوه بر این تنها جنبه ی روانی دور ماندن از تکنولوژی نیست که این مولفه های افزایش تمرکز را بهبود میبخشد بلکه، هوای تازه، تابش نور مستقیم آفتاب، حضور در جمع و هزاران دلیل دیگر دلایل مستدلی بر فرار نگرانی ها و ناراحتی ها از روح و روان شما تا کیلومترها آن طرفتر خواهد بود. و این چیزیست که علم به آن اذعان دارد.

 

کوهنوردان و اندام متناسب نشان از سلامتی است.

پیاده روی در راه های هموار و ناهموار به همان اندازه که فکر از مغز کار میکشد از بدن شما به صورت فیزیکی کار میکشد. تنها یک ساعت پیاده روی با سرعت کم در شرایط کوه ها بیش از ۵۰۰ کالری از انرژی بدن شما را میسوزاند و البته این میزان از سوزاندن کالری به محیط کوهنوردی خیلی وابسته است و رقم حداقلی برای شرایط متوسط به این صورت است. اگر حمل وزن کوله پشتی و سختی راه و طولانی بودن زمان پیاده روی را به این معیارهای بالا بیافزاییم اینکه کالری بسیار زیادی در طول یک کوهنوردی میسوزد، به راحتی قابل درک است.

کوهنوردی یکی از روشهای کاهش وزن بسیار خوب است اگر نمیخواهید با وزنه ها و دستگاه ها به مفاصل خود آسیب بزنید. برخلاف باور عمومی که وجود دارد کوهنوردی اثر خیلی کمتر بر فرسایش مفاصل و از کارافتادگی آنها دارد. و نسبت به اغلب ورزش هایی که بصورت های دور از طبیعت و در قالب سالن های ورزشی انجام میشوند اثرات بهتری دارد.

خانم کارولین سیتدمن محققی که در این مورد مقاله ای نگاشته است به صراحت ذکر میکند که اثری که یک کوهنوردی سنگین بر زانوها میگذارد بسیار کمتر از یک دو با سرعت کم در پیاده‌روهای سخت است. بنابراین اگر میخواهید که چربی بیشتری بسوزانید به سمت کوه ها بروید. البته اینکه سوزاندن کالری در اثر این ورزش به کاهش وزن شما کمک میکند یک مسأله است و دیگری اینست که خود قرار گرفتن در ارتفاع احساس کاهش وزن به شما میبخشد.

علاوه بر موارد ذکر شده این ورزش باعث کاهش کلسترول خون و در نتیجه فشار خون میشود. اگر از این منظر کاهش فشار قلب به کوهنوردی بنگریم خواهیم دید که در نتیجه باعث کاهش بیماری های قلبی و حملات قلبی نیز میشود. پس اگر در راه برگشت کمی بیشتر خسته شدید دلتنگ نشوید چون دوبار به قلب خود منفعت رسانده اید و به تعادل قند خون خود نیز کمک کرده اید.

 

کوهنوردی اثر کاهش سرطانی دارد.

برخی از تحقیقاتی که توسط مجله‌ی بین المللی ورزش رونمایی شد حاکی از آن بود که تأثیرات مفید این ورزش از سلامت قلب فراتر میرود و اثرات پیشگیری کننده از سرطان را نیز داراست. کوهنوردی، این اکسید کننده‌ی قوی استرس ( البته این اصطلاح پزشکی نیست فقط یک استعاره است) در هوای سالم طبیعت به راحتی میتواند نقش مهمی در سلامتی و کاهش امکان ابتلا به بیماریهایی که استرس یکی از ریسک فاکتورهای آنهاست داشته باشد. در این تحقیق که دو سرطان شایع پستان در زنان و پروستات در مردان بررسی شده بود نتایج شگفتی از میزان ابتلای کمتر کوهنوردان به این دو سرطان را بدست میداد.

 

کوهنوردان شادند.

تحقیقات نشان داده است که کوهنوردی یکی از ورزش هائیست که بشدت در بهبود وضعیت افراد مبتلا به افسرگی کمک میکند و یکی از راه های در مان افراد مضطرب و یا کسانی است که قصد خودکشی دارند. و صعود بشدت به این افراد کمک میکند که تحمل رنج خود را در مقابل بیماری افزایش دهند و همانگونه که پس از سختی به قله میرسند این باور در افراد بوجود بیاد که پس از فائق آمدن بر مصائب بیماری میتوانند زندگی شاد و آسوده ای را مانند فتح قله ها تجربه کنند.

البته برای کسانی که از افسردگی هم رنج نمیبرند کوهنوردی بشدت روی مغز آنها تأثیرات مثبت و خوشایند دارد. بودن در طبیعت و همسویی با جریاناتی که از دغدغه های شهری و زندگی ماشینی به دور است به خودی خود خود آرامش و ارتباطات زنده و سازنده ای برای فرد به ارمغان می آورد.

 خب در اینجا سوالی که وجود دارد اینست که آیا مشتاق تر نشدید به ادامه ی این مسیر و ادغام منفعت های ناشی از این ورزش در زندگی شخصی خودتان؟

اگر جواب مثبت است در ادامه‌ی این نوشتار نکاتی را برای تازه واردان به این ورزش را آورده‌ایم:

از اهداف کوچک شروع کنید

خب شاید مسیرهای دور و اطراف درختان همیشه جذاب و خیره کننده بنظر بیاد اما حقیقت اینست که این مسیرها خیلی هم آسان نیستند. اگر چند کیلومتر را با کوله پشتی حرکت کنید میبینید که آسان ترین راه ها هم در نظر تازه واردها سخت بنمایند.

چاره چیست؟ خب پیشنهاد ما به شما اینست که حتما از محل های نزدیک و البته مسیرهای کوتاه یک روزه برای پیاده روی رفت و برگشت شروع کنید. لازم نیست که حتما برای اولین بار به کوه معروفی سفر کنید تا در آینده به ورزشکار خوبی بدل شوید.

حتما با دوستان سفر کنید

همیشه دو ذهن از یکی بهتر عمل میکند، بنابراین سعی کنید تا حد ممکن تنها به سفر کوه ها نروید و دوستان و گروه های کوهنوردی فعال نزدیک به خودتان را بیابید و با آنها سفر کنید. در همین راستا این نکته خیلی مهم است که حتما به یک نفر آدرس دقیق محلی که بدان سفر میکنید و گروه دوستانتان را معرفی کنید.

برای بدترین شرایط آمادگی داشته باشید

خب برای مسیرهای نزدیک و سفرهای کوتاه روزانه شما به احتمال زیاد جعبه‌ی کمک های اولیه نیاز نخواهید داشت اما پیشنهاد میکنم که آب، بیسکویت یا خوراکی بیشتری برای راه با خود بردارید. داشتن کرم ضدآفتاب و عینک و البته حتما یک جعبه‌ی کمک های اولیه ی خیلی کوچک میتوانند مفید باشند. کسی چه میداند، آرامش بهمراه داشتن وسایل ضروری را با استرس فقدان آنها مبادله نکنید.

زمان را بیشتر تخمین بزنید

خب اینجا جا دارد  اضافه کنم که کوهنوردی همیشه از آنچه میپندارید طولانی تر خواهد بود. پیشنهاد ما اینست که به ازای هر ۱ کیلومتر پیاده روی، ۱ ساعت به زمانی که برای سفر در نظر گرفته اید اضافه کنید. این بدان معنا نیست که نمیتوان برنامه ریزی دقیقی برای آن داشت بلکه صرفا به این خاطراست که تازه واردان درک دقیقی از سرعت و قدرت بدنی خود هنوز ندارند و احتمالا سرعت را بیشتر از حد واقعی در نظر میگیرند.

طبیعت اطراف خودتان هم زیباست

این الزام نیست که همیشه به کوه و صحرا بزنید . پارک‌ها و جنگلها و طبیعت های محافظت شده در برخی مناطق نزدیک به شهر و حتی داخل شهر هم برای شروع استفاده از طبیعت مکان های بسیار خوبی هستند و ممکن است گاهی این امکان رفتن به طبیعت برایتان مقدور نباشد. بنابراین باید بیاموزید که از این مکان ها هم برای ادامه‌ی استفاده از فضای سالم و هوای آزاد برای ورزش استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *